CryptoQuant: Kurumsallar Bitcoin Alırken Traderlar Satıyor!

On-chain istihbarat platformu CryptoQuant’ın son analizleri, büyük kuruluşların toplam Bitcoin varlıklarının arttığını ortaya koyuyor. Analizler, balinaların durmaksızın biriktirmeleri nedeniyle varlıklarının en son 2022 Temmuz’da gördüğümüz seviyelere yükseldiğini ortaya koyuyor.

Büyük kuruluşlar BTC birikimine devam ediyor

CryptoQuant’ın haftalık kripto raporuna göre, bu kuruluşların BTC varlıkları Aralık 2022’de 3,694 milyon iken, yazı sırasında 3,964 milyona yükseldi. Analistler, varlıklarını genişleten büyük yatırımcıların, yatırım amaçlı artan talebi gösterdiğini belirtiyor. Bu yüzden bu hamlenin BTC’nin daha yüksek fiyatlarıyla ilişkili olduğunu kaydediyor. BTC biriktiren bazı büyük kuruluşlar, Grayscale’in GBTC’si hariç, yeni spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler). Bu fonlar, lider kripto para için birincil talep kaynağı haline geldi. Bahse konu fonlar, yazı sırasında yaklaşık 300.000 BTC tutuyordu.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, her ne kadar birkaç büyük kuruluş varlıklarını büyük miktarlarda elden çıkarıp son birkaç gün içinde günde 300.000 BTC’ye kadar satış yapmış olsa da, yeni ETF’ler ve diğer büyük holder’lar BTC’leri emdi. Büyük kuruluşlar biriktirmeye devam ederken, Bitcoin madencilerinin satış faaliyetleri düşük kaldı.

Bitcoin madenci satışları azaldı!

CryptoQuant analistleri, madencilerin günlük satışlarının son birkaç hafta içinde 100 BTC’den daha az olduğunu söylüyor. Ayrıca, Kasım-Aralık 2022’deki 1.000 BTC ve üzeri seviyelerden tam bir tezat oluşturduğunu belirtiyorlar. Bu bağlamda analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yüksek Bitcoin fiyatları işlem ücretlerindeki keskin düşüşü bir şekilde dengelediği için madenci satış faaliyeti düşük kaldı. Madenci Kâr/Zarar Sürdürülebilirliği, Bitcoin fiyatının 38 bin dolara gerilediği Ocak ayı başlarında (mavi alan) aşırı derecede düşük ödeme yapılmasının ardından madencilere adil ödeme yapıldığına işaret ediyor.

Kısa vadeli holder’lar boşaltmaya başladı

Öte yandan, trader olan kısa vadeli BTC holder’ları, BTC 50.000 doları geçtiğinde satmaya başladı. Analistler, bunun traderların yüksek karları realize etmek için olduğunu söylüyor. Bu yatırımcı grubunun gerçekleşmemiş kar marjı, BTC’nin 50.000 doları geçmesiyle birlikte önemli ölçüde arttı. Bununla birlikte, hala zirve seviyelerden yarı yolda.

Analistlere göre, şu anda %22 olan gerçekleşmemiş kar marjı, yüksek kar marjıyla satış yapan traderlar tarihsel olarak bir düşüşü tetiklediğinden, yaklaşık %40 oranında bir fiyat düzeltmesine işaret edebilir. Gerçekleşmemiş kar marjı 30 günlük hareketli ortalamanın altına inerse de bir fiyat düzeltmesi mümkün. Bu arada, yüksek fonlama oranları yeni long pozisyonlar açmayı pahalı hale getiriyor. Bu yüzden, BTC satışları için başlıca riskler kısa vadeli Bitcoin sahiplerinden ve türev piyasalardan gelebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x