Vücuda İlk Dövme Anadolu’da Yapılmış! Buz Adam Ötzi’nin Dövmelerinin Anlamı Ne?

1991 yılında İtalyan Alpleri’nde bulunan Buz Adam Ötzi’nin vücudundaki 61 dövmenin gizemi araştırılıyor. ABD’li bilim insanları, Ötzi’nin dövmelerinin “hand poke” adı verilen bir teknikle yapıldığını keşfetti. Bu yöntemde keskin bir alet mürekkebe batırılıp deriye defalarca batırılarak dövme yapılıyor.

Erken dönem Anadolu çiftçileriyle ortak noktası bulunması nedeniyle ‘Anadolulu’ olduğu ortaya çıkarılan Ötzi’nin dövmelerinin kendisi yaptığı da iddia ediliyor.

DÖVMELER NEDEN YAPILDI?

Dövmelerin amacı hala tam olarak bilinmiyor. Bazı arkeologlar, diz ve ayak bileklerinde bulunan dövmelerin ağrıyı hafifletmek için yapıldığını öne sürüyor. Göğüsteki geometrik dövmelerin ise ritüel veya dini bir anlamı olabilir.

OKLA VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ

Ötzi, 5.300 yıl önce İtalyan Alpleri’nde bir okla vurularak öldü. Bedeni 1991 yılında bulundu ve o zamandan beri bilim insanları tarafından araştırılıyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, Ötzi hakkında birçok yeni bilgi ortaya çıkardı. 2018 yılında yapılan bir çalışmayla Ötzi’nin 46 yaşında sırtından okla vurulduğu belirlendi. 2022 yılında ise Ötzi’nin açık tenli ve saçlı değil, koyu tenli olduğu keşfedildi.

Buz Adam Ötzi, Avrupa’nın geçmişi hakkında bize çok şey öğreten bir hazine. Bilim insanları, Ötzi’yi inceleyerek Neolitik dönemdeki insanların yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları ve hastalıkları hakkında bilgi ediniyorlar.

SON YEMEĞİNDE YOĞUN YAĞ TÜKETMİŞ!

Avusturya-İtalya sınırındaki Ötztal Alpleri’nde buzulların içinde korunmuş halde bulunan buz adam olarak da bilinen Ötzi’nin ölmeden önce yediği son yemeğinde yüksek oranda yağ ve kalori tespit edilmişti.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre, merkezi İtalya’da bulunan Mumya Çalışmaları Eurac Araştırma Enstitüsünden bilim adamları 5 bin 300 yıl önce yaşamış buz adam Ötzi’nin midesinde incelemelerde bulundu. Uzmanlar, Ötzi’nin son yediği yemekte dağ keçisi yağı, kırmızı geyik eti, tarih öncesi zamanda yetişen bir tür tahıl ve zehirli eğreti otu tespit etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x