Saçların aşırı yağlanmasının sebepleri nelerdir? Saçların aşırı yağlanması nasıl önlenir?

Saçların aşırı yağlanması halk arasında onların yıkama zamanı geldiğinin bir göstergesi olarak algılanır. Ancak saçların aşırı yağlanması kadın erkek fark etmeden herkesin ortak bir sorunu olup, bu sorun yıkama zamanının geldiğinin işaretçisi değildir. Saç bakımında yaptığınız bir şeylerin ters gittiğinin buna bağlı olarak da saç derinizin çok fazla sebum salgıladığının bir göstergesidir.

Saçların aşırı yağlanmasının sebepleri arasında birçok faktör bulunur. Bazen duştan hemen sonra kuruyan saçlarınız yağlı görünürken bazen de yıkamadan günler sonra bile saçlarınız yağlı bir görüntüye sahip olmaz.

Saçların aşırı yağlanmasının yukarıda belirttiğimiz gibi birçok sebebi olabilir. Saçların yağlanmasını durduracak kimyasal içerikli saç bakım ürünleri kullanmak uzun vadede saçlara geri dönüşü olmayan zararlar vereceği için sorunun nedenini bilmek ve onları düzeltmek oldukça önemlidir.

İşte saçlarınızın aşırı yağlanmasına sebep olan ve mutlaka bilmeniz gereken 7 hata…

SAÇLARINIZIN AŞIRI YAĞLANMASINA SEBEP OLAN 7 HATA

  • Saçların Aşırı Yağlanmasını Sebepleri: Saçları Çok Sık Yıkamak

Saçların aşırı yağlanmasının sebepleri arasında en bilinenlerden bir tanesi aşırı şampuan kullanılmasıdır. Saçları her ne kadar şampuan ile yıkamak doğru gelse de, şampuanın içerisindeki kimyasallar saçınızdaki doğal yağları da temizler. Saç derisi de bu yağları tamamlamak daha fazla çalışır ve saçın yağlanmasını hızlandırır.

Eğer saçlarınızı sürekli yıkama eğilimindeyseniz, şampuan kullanma sıklığınızı azaltmayı deneyin. Saçlarınızı sadece su ve saç kremi ile yıkamayı deneyin. Şampuan olmadan saçlarınızın temizlendiğini hissetmiyorsanız mutlaka her yıkamayı saç kremi ile bitirin.

  • Saçların Aşırı Yağlanmasını Sebepleri: Saç Şekillendirme Ürünleri Kullanımı

Saçların aşırı yağlanmasının sebeplerinden birisi de saç şekillendirme ürünleridir. Saç şekillendirme ürünleri saçlarınızın derisini tıkar. Bu da saçların aşırı yağlanmasına sebep olur. Saç şekillendirme ürünlerinin zararını en aza indirmek için saç derisi için üretilmiş olan peeling etkili bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

  • Saçların Aşırı Yağlanmasını Sebepleri: Saç Bakım Ürünlerinin Yanlış Kullanılması

Saçların aşırı yağlanmasının sebeplerinden bir diğer ve en çok yapılan hata ise saç bakım ürünlerinin yanlış kullanılmasıdır. Saç kremi ya da saç yağı gibi birçok bakım ürünü saçların köklerine temas etmemesi gerekirken gelişigüzel saçlara sürülmesi sonucu saçların aşırı yağlanmasına sebep olur. Saç bakım ürünlerini kökten uca olacak şekilde ama saç köklerine kullanma talimatında belirtilmediği müddetçe temas ettirmeden uygulanmalıdır.

  • Saçların Aşırı Yağlanmasını Sebepleri: Yanlış Beslenme

Uzmanlara göre saçların aşırı yağlanmasının sebeplerinden biri de yanlış beslenmedir. Beslenmeniz ne kadar sağlıklı ve düzenli olursa o kadar sağlıklı saçlara sahip olursunuz. Aşırı sebum üretmeye sebep olan yiyecekleri tüketmekten olabildiğince kaçınmanız gerekir.

  • Saçların Aşırı Yağlanmasını Sebepleri: Yastık Kılıfını Düzenli Olarak Değiştirilmemesi

Saçların aşırı yağlanmasının sebepleri arasında yastık kılıflarının düzenli olarak değiştirilmemesi yer alır. Nasıl ki kirli bir makyaj fırçası cildinize zarar veriyorsa kirli bir yastık kılıfı da saçlarınıza aynı zararı verir. Yastık kılıfları saçlarınızdaki fazla yağı emer. Kirli yastık kılıfını tekrar tekrar kullanımda bu biriken kalıntılar saçlarınıza bulaşarak yağlı görünmesine sebep olur. Bu yüzden yastık kılıflarının haftada bir düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

  • Saçların Aşırı Yağlanmasını Sebepleri: Saçları Çok Sık Taramak

Saçların aşırı yağlanmasının en basit sebeplerinden biriside çok sık taramaktır. Saçları taramak onların parlak görünmesini sağlar. Ancak saç tellerinin gerilmelerine de sebep olur. Saç tellerinin gerilmesi saç derilerini uyararak sebum salgılamasını sağlar. Bu sebum salgısı sık sık tekrarlanırsa saçların aşırı yağlanmasına neden olur.

  • Saçların Aşırı Yağlanmasını Sebepleri: Saç Kremini Yıkamamak

Saç kremleri, saç bakımında oldukça önemli bir yere sahipken saçların aşırı yağlanmasının sebeplerinden birisidir. Saç kremlerini aşırı uygulamak, saç kremi uyguladıktan sonra saçlarınızı yıkamamak saçlarınıza bir ağırlık vererek yağlı bir görünüme sebep olabilir. Her gün saç kremi kullanmak yerine haftalık saç maskesi yaparak bu görüntünün önüne geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x