Bitcoin’de çılgın ralli beklentisi

Lider kripto para birimi, aralıksız yükselişini 7. ayına taşıyarak tarihi zirvesini 73 bin doların üzerine çıkardı. Ancak dün Bitcoin fiyatları 70 bin doların altına geriledi. Küresel çapta kripto paraların piyasa değeri ise 3 trilyon dolara yaklaştı.

Bitcoin fiyatındaki bu yükselişte, spot Bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) onaylanmasıyla artan spot Bitcoin ETF’lerine olan yatırımcı ilgisi dikkat çekiyor. Öte yandan, teknoloji hisselerindeki olumlu seyir de kripto paraları destekliyor.

Nisan ayı, Bitcoin yarılanma (halving) sürecinin gerçekleşeceği kritik bir dönem olacak. Bu yarılanma sürecinin, kripto paranın fiyatındaki yükselişi hızlandırması beklenirken, bazı uzmanlar yarılanma sonrasında bir duraklama dönemine girilebileceğini öngörüyor. Yarılanma her 4 yılda bir gerçekleşir ve Bitcoin madencilik ödülünü yarıya indirir, böylelikle piyasaya giren Bitcoin arzı azalır. Talebin sabit kalması veya artması durumunda ise fiyatlar yükselir.

Öte yandan, majör merkez bankalarının (ABD Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası) bu yıl faiz indirimlerine başlayacağına dair sinyaller, Bitcoin’deki artışı destekliyor.

Bitcoin ve altın, arzlarının sınırlı olması ve enflasyondan korunma aracı olarak değer görme gibi benzer özelliklere sahiptir. Peki, ‘dijital altın’ olarak adlandırılan Bitcoin, gelecekte altının yerini alabilir mi? Bazı uzmanlar Bitcoin’i altına rakip veya alternatif bir enstrüman olarak görmemekte, ancak diğerleri Bitcoin’in geleceğin yatırım aracı olacağını düşünmektedir. Kurumsal yatırımcıların artan ilgisi, bu görüşü desteklerken; yatırımcı davranışları, henüz yaygın bir enstrüman olmaması, kültürel alışkanlıklar ve toplumsal kabul konuları, bu öngörünün birkaç nesil sonra gerçekleşebileceğini göstermektedir.

Bazı uzmanlara göre Bitcoin’de 2025 yılı sonunda 200 bin dolar seviyeleri bile konuşulabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x