Anagold, 9 işçi siyanürlü toprak altında aranırken verdiği ‘eleman aranıyor’ ilanını geri çekti

Erzincan İliç’te 13 Şubat’ta meydana gelen maden faciasının ardından, siyanürlü toprak yığını (liç) altında kalan resmi açıklamaya göre 9 işçiyi arama çalışması devam ediyor. Gazete Duvar’dan Osman Çaklı’nın haberine göre, milyonlarca metreküplük liç yığınında çalışmalar devam ederken Anagold şirketi, 15 Şubat Cuma günü kalite kontrolcü, örnekleme gibi alanların da bulunduğu toplam 8 birimi için iş başvurusu almaya başladı. 12 kişinin başvurduğu ilan bir süre sonra geri çekildi.

‘İNSANLARI ÖNEMSEYEN ŞİRKET KÜLTÜRÜ’

Bugün Linkedln hesabından iş ilanı açan Anagold Madencilik A.Ş., liç alanındaki çökmenin ardından yaptığı açıklama ile bütün faaliyetlerin durdurulduğunu açıklamıştı.

“İnsanları önemseyen şirket kültürü” vurgusu yapılan ilanda şu ifadeler kullanıldı: “Dünya çapında hızla büyüyen altın madenciliği ve malzeme şirketimiz Anagold Madencilik için Maden Jeologu arıyoruz. Size şunları sağlayacağız:

– İnsanları önemseyen bir şirket kültürü
– Altın madeni sektöründe dünyanın en ayrıcalıklı tesislerinden birinde kariyer yapmak
– Hem kişisel hem de mesleki gelişim için mükemmel öğrenme deneyimi ve fırsatlar
– Şirket desteği konaklama ve diğer avantajlar/ayrıcalıklar

‘ARTIK BAŞVURU KABUL ETMİYOR’

İlerleyen saatlerde şirket ‘eleman aranıyor’ ilanını geri çekti. Şirketin Linkedln profilindeki ilanda “Başvuruları artık kabul etmiyor” uyarısı yer aldı.

UYARILARA RAĞMEN MADENCİLİK FAALİYETLERİNE DEVAM EDİLDİ

2010 yılından itibaren Çöpler Altın Madeni’ne karşı hukuk mücadelesi veren köylüler, çevreciler ve meslek örgütleri Anagold’un bölgedeki faaliyetlerinin durdurulmasını talep ediyor.

Madenin sınırlarını genişletmek için yaptığı başvurulara TMMOB, açtığı davalarda madenin liç alanında çökme yaşanabileceğini ve çevre felaketi yaşanabileceği uyarısında bulunmuştu.

İtirazlara rağmen Çöpler Altın Madeni için 3 kat kapasite artışının Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olduğu dönemde onaylandığı ayrıca Kurum’un maden ile ilgili bir önergeye, “Gerekli değerlendirmeler sonucu ÇED kararı verilmiştir” yanıtı verdiği ortaya çıkmıştı.

Madene ÇED raporunu veren SRK Danışmanlık’ın yönetim kurulu üyesi Ahmet Oğuz Öztürk’ün de daha sonra Anagold şirketi yöneticisi yapıldığı anlaşılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x